קרוב רחוק

אחד החוקים הבסיסיים ביותר ברוחניות הוא "חוק השתוות הצורה", שאומר שכדי להיות בהשגה רוחנית, קרובים לבורא כמה שיותר, עלינו לרכוש תכונות כמו שלו ולהידמות אליו בצורה כזו. כלומר, לא מדובר בקרבה פיזית או במספר הביקורים שלנו בבית הכנסת. על קרבה וריחוק, חוות המציאות הרוחנית והאפשרות לחיים טובים יותר, מספרים מרצי עמותת בני ברוך – קבלה לעם.

מהי קרבה
ישנם שני סוגים של קרבה בעולם שלנו: קרבה נפשית או רגשית, וקרבה פיזית. אדם יכול להיות ממש ליד אדם אחר, ואפילו לגעת בו כתף אל כתף, אך אין ביניהם שום דבר משותף, והם אינם מסוגלים להרגיש זה את זה, ולמעשה תהום פעורה ביניהם. מאידך, יכולים להיות אנשים שיקרים זה לזה מבחינה רגשית, והם נמצאים בשני צידיו השונים של כדור הארץ, ובכל זאת הם חושבים זה על זה, אכפת להם זה מזה, והם  מרגישים קרובים בליבם.

השתוות הצורה
חוק השתוות הצורה שהזכרנו בתחילת המאמר אומר כי אנחנו יכולים לקלוט את המציאות החיצונית רק במידה שאנו מתאימים אליה. דוגמה טובה לכך ניתן לראות במנגנונים שונים של החושים שלנו: כלבים וחיות אחרות שומעים תדרים שאנחנו לא יכולים לשמוע, וחיות רבות רואות גלי אור שהעין האנושית לא מסוגלת לקלוט. המציאות מורכבת מתדרים שונים, שלא את כולם אנחנו מסוגלים לקלוט ללא מכשור מתקדם, כמו גלי רדיו או קרני רנטגן, לדוגמא. אך אין זה אומר שהם לא קיימים, אלא רק שאין לנו התאמה פנימית לקליטתם.

התדר הרוחני קיים גם הוא מחוץ ליכולת התפיסה האנושית הרגילה, אך בניגוד לקרני רנטגן, אותם לעולם לא נוכל לקלוט ללא מכשירים מלאכותיים, את התדר הרוחני ניתן ללמוד לקלוט, בתנאי שמכיילים מחדש את הפנימיות שלנו, ויוצרים התאמה בינינו לבן התדר הרוחני של הבורא.

מה נשתנה
השינוי הפנימי שעלינו ליצור כדי לקלוט את התדר הרוחני הוא שינוי של הכוונות שלנו, וזה לא קל כמו שזה נשמע, מזהירים בני ברוך.

הטבע האנושי מחייב את האדם לחשוב על עצמו ועל תועלתו הפרטית בלבד. הכוח העליון, הטבע, פועל אך ורק בצורה הפוכה, מתוך כוונה טהורה להשפיע ולתת. כלומר קיים היפוך מוחלט בכוונות הראשוניות שלנו מול אלה של הכוח הרוחני שאנו רוצים להשתוות אליו. וכדי להצליח לקלוט אותו עלינו ליצור להתהפך במאה אחוז.

מהו התדר הרוחני?
התדר הרוחני הוא, כאמור, תדר של אהבה והשפעה, של טוב מוחלט, של מחשבה על האחר בלבד, ללא שמץ של מחשבה על עצמו. השתוות הצורה לחוק הזה תאפשר לנו להבין כיצד מתנהלת המציאות וחשוב מכך – כיצד עלינו להתנהל כדי להתאים למציאות כך שלא נסבול.

 

אבל כדי לקלוט את התדר הרוחני, כדי להבין כצד מתנהל העולם ולשנות את חיינו לטובה, עלינו להשתוות בכוונתנו לאותו כוח. את זה ניתן לעשות רק בעזרת חכמת הקבלה כפי שהיא נלמדת בבני ברוך, ואנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו.