ובחרת בחיים

להיות בן אדם זה לא כל כך קל. אנחנו אולי היצור העליון בשרשרת המזון, אבל הדאגות הנלוות לכך עשויות להעיק, ולפעמים בהחלט נדמה שעדיף להיות חתול בית מפונק שישן ומשחק כל היום. מצד שני, אומרים בני ברוך, על פי חכמת הקבלה לאדם יש אפשרות להיות הרבה יותר ממה שהוא היום, ועלינו רק לבחור לעשות זאת.

מפונקים, נמאסתם?
החלוצים שיישבו את ארץ ישראל, וגם אלה שהתיישבו פה לפניהם, לא קיטרו כל כך. לא היו להם מזגנים, לא מכוניות, לא טכנולוגיה. היו להם הרבה חול ועבודה קשה. ואנחנו, היום, התפנקנו על ברכי הטכנולוגיה המודרנית, וכל הזמן אנחנו מקטרים על מזג האוויר, על נפילת הבורסה, על הקשיים.

זה לא שאנחנו  מפונקים, אלא האנושות שהתפתחה והעולם שהשתנה, וגם אנחנו. הבסיס שלנו עשיר יותר, בעל אפשרויות גדולות יותר, ואנחנו מצפים להרבה יותר מהחיים. מה ששימח את סבתא וסבתא שלנו וגרם להם לאושר רב הוא הליכה אחורה מבחינתנו, ויחד עם הקדמה עלתה רמת המתח הפנימי בה אנו נמצאים.

מה פשר הקשר בינינו
בחכמת הקבלה ניתן למצוא את כל התשובות, אומרים לנו בני ברוך, וחכמת הקבלה מסבירה כי כל הבעיות טמונות בקשר בטיב הקשר בין בני האדם. למעשה, הדבר היחיד שהשתנה בעולם הוא מידת המקושרות שלנו עם האחרים. העולם הפך לכפר גלובלי קטן, כולם תלויים בכולם, כולם מושפעים מכולם וכולם קשורים לכולם. גם קודם היינו קשורים זה לזה בקשרים פנימיים, אך הקשרים היו בלתי נראים ובלתי מורגשים.

הפיכתם של הקשרים הללו למוחשיים עבורנו הפכה את תחושת השליטה שלנו בחיים למינימלית – כל כך הרבה דברים מתרחשים בעולם, והם כולם משפיעים באופן ישיר על חיי, אבל לי אין שום יכולת שליטה על ההתרחשות.

הישרדות, בני אדם
כדי לשרוד בעולם כזה בלי לאבד את הדעת אנחנו צריכים להיות מסוגלים להסתכל על המציאות מלמעלה, מתוך הבנה של יעד ההתפתחות הסופי שלנו. כשנדע מהו היעד הסופי נדע כיצד עלינו לנהוג כדי להגיע אליו.

מקובלים הם אלה שחקרו את ההתפתחות האנושית והגיעו להכרת התוצאה. במהלך חקירתם הם גילו את הכוח המנהל את המציאות  והצליחו להיות איתו בקשר כזה שאפשר להם לראות את המציאות כמה צעדים קדימה ולנטרל את הסבל והכאב שעשויים להיות מנת חלקו של אדם מן השורה. המקובלים השאירו אחריהם כתבים רבים בהם מתוארת בדיוק הדרך לאותו מקום, כדי שגם אנחנו נוכל להגיע לשם ולחיות בהרמוניה מושלמת.

כל הדרכים מובילות ל…
המקובלים מסבירים לנו כי מטרת ההתפתחות האנושית היא להגיע לקשרים הדדים של אהבה ואכפתיות, בהיפוך מוחלט לצורת החיים העכשווית שלנו. כל ההתפתחות מובילה בהכרח לשם, וישנה אפשרות לבחור באחת משתי הדרכים: דרך סבל וייסורים או דרך מודעת הנעשית מתוך הכרה.

הדרך בה התקדמה האנושות עד כה היא דרך סבל וייסורים, כמו שאנחנו יודעים וחווים. הטבע דוחף אותנו קדימה, בעל כורחנו, עד שנבין כי הקשרים הטובים בינינו הכרחיים לנו. כל עוד לא נפנים את המסר – נסבול בדרכים שונות ומשונות. מנגד, ניתנת לנו האפשרות, בכל רגע ורגע, לבחור מיוזמתנו לשפר את הקשרים בינינו ולצעוד, יחד, ליצירת עולם טוב יותר עבור כולנו. לזה קוראים בבני ברוך "ובחרת בחיים".