הדרך לאמת

רצון הוא מה שמניע את כל העולם – דומם, צומח חי ומדבר, כשכל אחד מהם בדרגה שונה של התפתחות. ככל שהרצון  מפותח יותר נדרשת מחשבה מורכבת יותר כדי למלא אותו, ובזה נבדל האדם מהבמה. במאמר זה מסבירים בני ברוך על הרצון המניע אותנו ועל האפשרות להשיג הרבה יותר.

מה אני רוצה
כל הפרטים בטבע רוצים להינות, השאלה היא רק ממה הם נהנים. הדומם רוצה רק לשמור על צורתו. הצמחים רוצים מים, שמש ואדמה מזינה. החיות רוצות מזון ומקום בטוח למחיה. והאדם, הוא כבר רוצה הכל – אוכל, מין, בית, משפחה, כבוד, כסף שליטה וידע. בכל רגע נולד בנו רצון חדש, מקור חדש להנאה, ואנו מחפשים כיצד להשיג אותו.

ילדים קטנים רוצים הכל עכשיו ומייד, ואין להם בעיה עם הנאה על חשבון מישהו אחר וממנו. להיפך. דחיית סיפוקים היא חינוך נרכש, שמטרתו להקל עלינו את האינטראקציה החברתית ולאפשר לנו חיים בחברה. כשאנחנו גדלים אנחנו לומדים כיצד להסתיר זה מזה את הרצון שלנו להינות זה על חשבון זה, ולומדים כיצד "לשחק" עם הרצון להנאה מהשני כך שהשני לא ירגיש שאני משתמש בו כדי להינות, והדרכים לכך רבות ומגוונות. אבל, בסופו של דבר, גם אצל מבוגרים מנגנון הרצון להינות עובד באותה צורה ממש כמו אצל ילדים.

הקשר האנושי
כל הקשרים שיש לנו בעולם הזה מבוססים על ניצול הדדי לשם שאיבת הנאה זה מזה. אנחנו עושים דברים אחד עבור השני, בלית ברירה, מתוך הבנה שזה מחיר שיש לשלם כדי לקבל הנאה בעצמי. לפעמים מנגנון ההנאה עובד כך שאת ההנאה אני מקבל מלתת לאחרים ואז אני מרגיש עליון עליהם, ועדיין, מנגנון הרצון להינות הוא אותו מנגנון.

קשה לנו להסתכל על האחר ולהבין את המניעים למעשיו, כי גם הוא בן אדם, ואנו נמצאים באותה רמת התפתחות. כדי להבין את המניעים להתנהגות האנושית עלינו לאמץ נקודת מבט גבוהה יותר ואת זה נוכל להשיג רק בעזרת חכמת הקבלה.

מחשבת הבריאה
מי שנעזר בחכמת הקבלה בצורה נכונה והגיע לדרגה עליונה יותר המאפשרת לו להסתכל מלמעלה על ההתנהגות האנושית ועל המחשבה המובילה אותה נקרא מקובל. המקובלים התאחדו עם מחשבת הבריאה, שהיא הדרגה העליונה יותר, ולכוח המחשבה הזה הם קראו "אלהים",  או "טבע", שהערך הגימטרי שלהם זהה.

המקובלים גילו שצורת החשיבה הלינארית היא המגבלה הכי גדולה שלנו, אומרים ב עמותת בני ברוך והיא מפריעה לנו לתפוס את כל המציאות בבת אחת, בצורה נכונה.  מחשבת הבריאה, לעומת זאת, עובדת בצורה אינטגראלית, כך שכל הפרטים בטבע, גופים, רצונות ומחשבות, קשורים זה לזה בקשר הדוק, אם כי בלתי נראה לעינינו. השגת מחשבת הבריאה מאפשרת לאדם להשיג רמות הנאה חדשות שמעולם לא חשב שקיימות, הנאה נצחית שאינה תלויה בניצול הדדי אלא בעצם הקשר עם המחשבה העליונה.

הדרך לאמת עוברת בארגון בני ברוך
אדם שלומד את חכמת הקבלה בצורה נכונה, עם מדריך שהגיע להשגה רוחנית, ספרי מקורות וקבוצה שעובדת איתו יחד, יכול להצליח להבחין בחיבור הזה, כשהוא עולה בהדרגה ברמת ההתפתחות שלו, עד להשגת מחשבת הבריאה בצורה מלאה. בשלב זה האדם יכול כבר לסייע לאחרים להגיע לאותה חוויה נפלאה בה הוא נמצא, ולעזור לכל בני האדם להינות בצורה נצחית ובלתי נגמרת, ללא ניצול הדדי, כמו המקובלים עצמם. המקום היחיד בו אפשר הים ללמוד את חכמת הקבלה בצורה הנכונה הוא בבני ברוך, ושם עוברת הדרך לאמת.