בני ברוך

עמותת "בנֵי ברוך – קבלה לעם" הוקמה בתחילת שנות ה-90 על ידי ד"ר מיכאל לייטמן, המכונה על ידי תלמידיו "הרב", במטרה להפיץ את חכמתת הקבלה בעולם, כשיטה מעשית לקירוב לבבות וחיבור בין בני אדם ועל ידי כך לפתור באופן יסודי את שלל הבעיות העומדות בפני האנושות היום.

תלמידי בני ברוך

הרב לייטמן רואה בהפצת השיטה שליחות למימוש צוואתו הרוחנית של המקובל הגדול של דורנו, הרב יהודה אשלג. עיקר עיסוקה של עמותת בני ברוך הוא בהנחלת הכלל "ואהבת לרעך כמוך" באופן מעשי בין בני אדם, בארץ ובעולם.

עמותת בני ברוך – המעשים
עמותת בני ברוך היא הגוף היחיד שמלמד קבלה בחינם, ומאפשר לכל אחד שמעוניין בכך גישה לכל התכנים הנלמדים. בני ברוך מתחזקים את פורטל התוכן הגדול בעולם, המתורגם למעל 30 שפות, וניתן למצוא בו מאמרים רבים, שידורים ישירים של שיעורים, ארכיון עצום המאגד בתוכו את השיעורים של 20 השנה האחרונות באודיו ובוידאו, והכל, כאמור, זמין, נגיש וחינמי.

מי שמעוניין ללמוד בצורה מעמיקה יותר, עם הדרכה צמודה, בקבוצה, מוזמן להצטרף לאחד מ-25 הסניפים של העמותה בישראל, או לאחד מעשרות הסניפים שהיא מפעילה בערים שונות בעולם. עמותת בני ברוך מנהלת את מכללת "קבלה לעם", אליה מוזמנים להצטרף כולם – גברים ונשים, בלי הבדלי דת, גזע ומין. במכללה ישנם מספר מסלולי לימוד, כולל מסלול לימודים וירטואלי, ומסלולים רב-שנתיים להכשרת מרצים.

בשל החשיבות הרבה שמעניקים בבני ברוך להפצת שיטת החיבור והנחלת הכלל "ואהבת לרעך כמוך" בישראל, העמותה מחזיקה ערוץ טלוויזיה עצמאי, המשודר בערוץ 66 בהוט, וממומן מכספי תרומות. בנוסף לכך הרב לייטמן מפרסם טור שבועי באתר Ynet, בו הוא כותב על ענינים שונים הנוגעים לנושאים אקטואליים.

כדי לקדם את האחדות החברתית ולהגדיל את רמת הסולידריות בישראל, יזמה עמותת "בני ברוך – קבלה לעם" את המיזם החברתי שנקרא "הטובים". מתנדבי המיזם, לא כולם תלמידי בני ברוך, עוסקים בהסברה והתנדבות מעשית בתחומי הקהילה והחברה בישראל.

מהי חכמת החיבור
חכמת החיבור, היא חכמת הקבלה כפי שהיא נלמדת בבני ברוך, על פי דרכם של הרב יהודה אשלג, ובנו – הרב ברוך אשלג, שהיה מורהו של הרב לייטמן ועל שמו נקראת העמותה: "בני ברוך". חכמת החיבור מסבירה ומראה לנו כי אנחנו חיים בעולם מחובר ומקושר, הרבה יותר מכפי שהעין תופסת. חכמת החיבור מראה לנו כיצד אפקט הפרפר הוא הרבה יותר מסיפור נחמד על פרפר שמנפנף בכנפיו בסין וגורם להתפרצות הר געש באוסטרליה, אלא מציאות שבה אנחנו חיים. לכן, קיום מערכות יחסים טובות בין פרטים, קבוצות, תרבויות, מדינות ועמים, הוא הכרחי להמשך חיים אנושיים טובים על כדור הארץ.

ארגון בני ברוך מסבירים כי חכמת החיבור הזו היא המפתח לעתיד הטוב שלנו, ולימוד חוקי הטבע הכלולים בחכמת החיבור הוא הדבר היחיד שיכול ללמד אותנו כיצד להתעלות מעל הקונפליקטים והחיכוכים שאנו רואים בכל מקום, בכל מערכת ובכל מעגל: זוגיות, משפחה, עבודה, קהילה, יחסים בינלאומיים וכו'. חכמת החיבור אינה מראה רק את הקשיים אלא נותנת את הפתרונות המעשיים לחיבור אמיתי בין בני האדם.

תלמידי בני ברוך עורכים ומנהלים פעילויות שונות להנחלת רוח החיבור והערבות ההדדית בעם. פעילותה של העמותה זכתה לשבחים רבים מפי נשיא המדינה המנוח שמעון פרס ז"ל ולהכרה רחבת היקף בעולם כולו.

יסודותיה של עמותת בני ברוך – קבלה לעם  
הרב יהודה אשלג, הידוע בכינוי "בעל הסולם" על שם פירוש "הסולם" שכתב לספר הזוהר, היה גדולה מקובלים של דורנו. בעל הסולם נולד באירופה בשנת 1884 ונפטר בישראל בשנת 1955. לארץ עלה בעל הסולם בשנות ה-20 של המאה הקודמת, לאחר שצפה את התחוללות השואה, אך איש לא שעה לקריאתו לעלות לישראל. את ההשראה להקמת העמותה, לדרכה, ולכל פעולותיה של עמותת בני ברוך שואבים חברי העמותה מצוואתו הרוחנית של בעל הסולם, להפיץ את חכמת החיבור בעולם כולו, בראש ובראשונה בישראל.

הרב יהודה אשלג הסביר לכל מי שהיה מוכן לשמוע כי משימתו העיקרית של עם ישראל היא להפוך את כל היהודים שמגיעים לישראל מכל קצוות העולם לעם אחד, אומה אחת, המושתת על כבוד הדדי ואהבת הזולת. הרב אשלג הקדיש את חייו להנגשה של חכמת הקבלה לעם, כדי שנוכל להיעזר בה כדי להתאחד.

בכתביו השונים מסביר הרבה אשלג כי התקווה היחידה שלנו להתקיים כעם מאוחד ומלוכד היא להרבות אהבה בינינו, וכי זהו היסוד החיוני לקיומנו, כעם וכאנושות. הרוח הזו היא כנר לרגלי חברי עמותת בני ברוך.

בעל הסולם נפגש עם ראשי הישוב בארץ ישראל, לפני הקמת המדינה ואחרי הקמתה, ביניהם דוד בן גוריון, משה שרת וזלמן שזר, וניסה לסייע להם להקים בישראל את חברת המופת שראה בחזונו, חברה המבוססת על ערכי אהבת הזולת, שתהיה אור אמיתי לגויים ותנהיג את העולם כולו למציאות חדשה, טובה יותר.

תלמידו המסור ביותר של בעל הסולם היה בנו הבכור, הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש), שהמשיך את דרכו של בעל הסולם לאחר פטירתו. הרב"ש הוציא לאור את מאמריו הרבים של אביו והמשיך במשימה הקדושה לפתח את שיטת החיבור בין בני האדם לכדי שיטה מעשית וישימה לכל אדם ואדם.

הרב לייטמן
ד"ר מיכאל לייטמן הוא פרופ' לאונטולוגיה ותורת הידע, בעל תואר דוקטור לפילוסופיה ולקבלה ובעל תואר שני בביו-קיברנטיקה רפואית. תלמידיו נתנו לו את תואר הכבוד "הרב". הרב לייטמן פרסם, עד היום, 20 ספרים שתורגמו ל- 22 שפות, ורובם ראו אור בהוצאת עמותת בני ברוך עצמה. ספריו של הרב לייטמן  עוסקים בנושאים שונים: כלכלה, יחסים בינלאומיים, משפחה, חברה, חינוך, אקולוגיה, סוציו-אקונומיקה ועוד, ומסבירים כיצד חכמת החיבור יכולה לפתור את כל הבעיות המוכרות לנו בכל אחד מהנושאים הללו.

מיכאל לייטמן הגיע אל הרב"ש בשנת 1979, לאחר תקופה ממושכת של חיפושים אחר האמת של הקיום האנושי ולימודי קבלה במקומות שונים. הרב לייטמן הפך לתלמידו המסור ולעוזרו האישי של הרב ברוך, והיה צמוד אליו במשך 12 שנים.  שלושת ספריו הראשונים של הרב לייטמן פורסמו עוד בימי חייו של הרב"ש, בעידודו, והוא זה ששלח את הרב לייטמן להרצאותיו הראשונות בפני הקהל הרחב על חכמת הקבלה.

 הרב"ש נפטר בשנת 1991, והרב לייטמן המשיך את דרכו, כשעוד ועוד אנשים הגיעו אליו, כשהם מבקשים ללמוד ממנו את מה שלמד מרבו. קבוצת הלומדים הראשונה התכנסה בסלון ביתו של הרב לייטמן בבני ברק ונקראה "בני ברוך", על שמו של הרב ברוך.

בתחילת דרכה היו חברי בני ברוך, שאז עוד לא הייתה עמותה, חילונים ברובם, שהתאימו את אורח חייהם למה שהיה מקובל בבני ברק, ו"חזרו בתשובה". נאמנים לצוואתם הרוחנית של בעל הסולם והרב"ש, יצאו חברי בני ברוך לכל מקום שיכלו להגיע אליו בארץ, להרצות על חכמת הקבלה והחיבור.

חלק גדול מפועלו של הרב לייטמן, מאז ייסד את עמותת בני ברוך, הוא ביצירת קשרים עם מנהיגים, אנשי רוח וקובעי דיעות, כדי להפוך את חזון המקובלים למציאות של ממש. כמי שעומד בראש בני ברוך, ארגון שמטרתו היא לאחד את העולם, הרב לייטמן הוא אורח מבוקש בערוצי תקשורת שונים בעולם, ובתחילת שנות האלפיים הוזמן להצטרף ל"מועצת חכמי העולם", פורום חשיבה שמחפש את הדרך להפוך את העולם לטוב יותר. המועצה הוקמה על ידי פרופסור ארווין לאסלו, מועמד לפרס נובל וחברים בה מיטב המוחות בעולם.

שידורי המהפיכה
הרצון הגדול של חברי בני ברוך, ושל הרב לייטמן בראשם, להפיץ ככל האפשר את חכמת החיבור, הביא אותם לשדר את שיעורי הקבלה המתנהלים מדי לילה. השידורים הראשונים נעשו באודיו בלבד, ברשת האינטרנט, והשמועה עליהם עברה מפה לאוזן. מהר מאוד הצטרפו לשיעורים אנשים מכל העולם, רבים בהם כלל אינם יהודים, ועמותת "בני ברוך – קבלה לעם" הוקמה.

שידורי האינטרנט הפכו במהרה לשידור שכלל גם וידאו, ועם התפתחות הטכנולוגיה נוצרו קשרים און- ליין עם תלמידים ברחבי העולם כולו, והוקמו קבוצות לימוד של בני ברוך ברחבי העולם. הכלל המוביל בלימודים הוא "אין כפייה ברוחניות" והיום תלמידי בני ברוך, בארץ ובעולם, ממשיכים באורחות חייהם כרגיל, כשהם מתחברים באהבת אחים ללא הבדלי מין, גזע, דת או לאום. כיום מונים תלמידי בני ברוך קרוב ל-2 מיליון בני אדם ברחבי העולם, ב- 107 מדינות שונות, כולל מדינות ערב כמו סוריה, לבנוןן ואיראן. בישראל ישנם כמה עשרות אלפי תלמידים.

השידורים החיים של שיעורי הקבלה, באינטרנט ובטלוויזיה, מתורגמים סימולטנית לעד 23 שפות בכל שיעור. חלק מהתרגומים נעשים באופן ישיר מעברית, וחלקם מתורגמים משפה מתורגמת אחת לשפה אחרת, וכל אחד יכול למצוא את השפה שהוא מבין מספיק כדי להצטרף לשיעורים, בשידור חי או בהקלטה המועלית לארכיון השיעורים לאחר מכן.

התכנסות
כאמור, הקמת עמותת "בני ברוך – קבלה לעם" היא דרכו של הרב לייטמן לממש את צוואתם הרוחנית של המקובלים שהיו לפניו – הרב ברוך אשלג ואביו, הרב יהודה אשלג. הפצת חכמת הקבלה להמון העם והבאת ערכי האיחוד, החיבור והערבות ההדדית לכדי מימוש בפועל, באמצעות חכמת החיבור, היא שאיפתו של הרב לייטמן ושאיפתם של תלמידיו, בני ברוך. המטרה של בני ברוך היא להעניק מענה ערכי וחינוכי לבעיות ולקשיים המרובים בחברה האנושית בימינו, ולאפשר לאנושות כולה עתיד טוב יותר. כל פעילות עמותת בני ברוך סובבת סביב מטרה נעלה זו.

עמותת "בני ברוך – קבלה לעם" מארגנת מדי שנה עשרות כנסים ברחבי העולם, לטובת חיבור גדול יותר בין חברי הקבוצות השונות של בני ברוך ולטובת הפצת חכמת החיבור בקרב אנשים שמעולם לא שמעו על כך קודם לכן, או ששמעו אך לא הצליחו לחוות את עוצמת החיבור המיוחדת הטמונה בלימוד המשותף ובהתכנסות יחד. הכנס המרכזי של עמותת בני ברוך נערך בישראל פעם בשנה, ומגיעים אליו אלפי אנשים מהארץ ומעשרות מדינות בעולם. לימוד חכמת הקבלה בעמותת בני ברוך הופך את התלמידים לאוהדי ישראל ותומכים נלהבים של היהדות. בכנסים אלה ניתן לראות איך חכמת הקבלה ועמותת בני ברוך העולמית מחזקות את ישראל ומגדילות את מעגל התומכים שלה בעולם.

בזכות פעילותם המסורה של חברי בני ברוך, בארץ ובעולם, חזונם של הרב אשלג והרב ברוך קרוב להשגה יותר מאי פעם, כשחכמת האמת מגיעה בקלות לכל מקום בעולם, ומאפשרת לכל מי שרוצה בכך להתחבר וללמוד לאהוב.

אור לגויים
הובלת תהליך החיבור בין בני האדם הוא תפקידה של ישראל, ואת זאת מנסים הרב לייטמן ותלמידיו בבני ברוך להסביר. על פי המקובלים, ישראל צריכה להיות דוגמא ומופת לעולם כולו, ולכן הערבות ההדדית צריכה להיות מונחלת קודם כל לעם ישראל, שצריך ללמוד לחיות לפי הכלל "ואהבת לרעך כמוך". כאשר נצליח לעשות זאת בישראל, נוכל להוביל את האנושות כולה לעבר עתיד טוב יותר. זוהי בדיוק משמעותה של האמרה כי היהודים צריכים להיות "אור לגויים".

ערבות הדדית
בקיץ 2011, בתוך המחאה החברתית שפרצה, הקימו תלמידי בני ברוך את "תנועת הערבות". התנועה הוקמה במטרה לאחות את הקרעים בחברה הישראלית, להעלות על סדר היום הציבורי את הערבות ההדדית ולייצר אקלים חברתי-תרבותי חיובי.

התנועה פועלת ברחבי הארץ בעזרת אלפי מתנדבים, לא כולם תלמידי בני ברוך, ועורכת פעילויות שונות שמטרתן היא אחת: הטמעת עקרונת הערבות ההדדית בכל שכבות העם. מגוון הפעילויות שמעבירה התנועה הוא גדול: סדנאות, מעגלי שיח, הרצאות, קורסים, משחקי חיבור, פעילויות לחברות וארגונים, פעילויות לכל המשפחה, חוגי בית, פרסום ספרים ועוד. מי שמשתתף באחת מפעילויות התנועה חווה לעומק את העוצמה הטמונה בחיבור ובאפשרות חיות בכבוד הדדי ואהבת הזולת, וכך, לאט לאט, זורעים בני ברוך ותנועת הערבות את הערכים החיוביים בחברה.