עמותת "בני ברוך – קבלה לעם" מוגדרת כעמותה להפצת חכמת הקבלה. העמותה מושכת אליה רבים ותלמידיה מונים כ-2 מיליון איש ברחבי העולם, ומנגד, בהיותה עמותה להפצת חכמת הקבלה, היא מושכת אליה גם הרבה אש ממתנגדים המתקשים לקבל את הרעיון. אז מי הם בני ברוך באמת?

בני ברוך

עמותת בני ברוך הוקמה על ידי ד"ר מיכאל לייטמן, המכונה בפי תלמידיו "הרב", ב- 1991, בתחילה כקבוצה לימודית בלבד ומאוחר יותר כעמותה להפצת חכמת הקבלה. מטרת העמותה היא להביא את חכמת הקבלה לכל בית בישראל ובעולם כולו, ונראה כי ההצלחה של העמותה אינה מבוטלת כלל, ויש לה סניפים במדינות רבות בעולם.

בניגוד למקומות אחרים המלמדים קבלה, בעמותת בני ברוך לא מוכרים קמיעות ומים קדושים, ולפי המוצהר לימודי הקבלה בבני ברוך העולמי נועדו להעניק לכל אדם את האפשרות לקבל תשובות לשאלות הקיומיות שיש לו הנוגעות לסיבות הקיום האנושי, וכדי לעזור לאנשים להבין כיצד פועל העולם וכך להימנע מסבל מיותר ואף להרוויח שלווה ובטחון.

למה דווקא בני ברוך?
הקבוצה שהקים ד"ר לייטמן נקראת "בני ברוך" על שם הרבה ברוך אשל"ג, הרב"ש, שהיה מורהו הנערץ של לייטמן. לייטמן היה צמוד אל הרב"ש ב-12 השנים שקדמו למותו, ושימש כעזורו האישי, מעבר ללימודי הקבלה. הרב"ש היה בנו הבכור של בעל הסולם, הרב יהודה אשלג, שחיבר את פירוש הסולם לספר הזוהר, ונחשב למקובל הגדול של דורנו. מיכאל לייטמן הוא ממשיך דרכם, למרות שיש רבים שטוענים לכך.

גופים חרדיים שונים, המונעים הן מאינטרסים ברורים והן מאינטרסים סמויים, סימנו את עמותת בני ברוך כגורם שיש להשמידו והם מנסים בכל כוחם להוכיח כי פעילות העמותה אינה חוקית ואף ניסו להכניס את העמותה לרשימת הכתות המסוכנות. לאחר ערעור של העמותה פסק בית המשפט כי לא מדובר בכת. למעשה, בכל המשפטים בהם נתבעה עמותת בני ברוך עד כה היא יצאה כשידה על העליונה, ובמספר פעמים בהם תבעה ארגון בני ברוך עיתונאים ואחרים על הוצאת דיבה ונושאים נוספים, היא תמיד הוכיחה את צדקתה בבית המשפט.

למרות ההתנגדויות שמועלות ברחוב החרדי והדתי ללימוד חכמת הקבלה בכלל, וללמוד בעמותת בני ברוך – קבלה לעם בפרט, יותר ויותר אנשים מוצאים בה את המענה על הצרכים שלהם, יהיו אשר יהיו. יכול להיות שמדובר על מענה פסיכולוגי על צרכים נפשיים, כפי שטוענים המתנגדים, או על מענה אמיתי לשאלות קיומיות המטרידות אנשים רבים. כך או כך, בפועל מדובר על עמותה הולכת וגדלה, שכיום, כפי שכבר ציינו, מונה כ- 2 מיליון תלמידים המורכבים מתלמידים הלומדים בקבוצות במרכזי לימוד ברחבי העולם, ועוד תלמידים בודדים שאינם קשורים לעמותה באופן רשמי אך גולשים באתר העצום של העמותה, מורידים שיעורים מארכיון השיעורים הבלתי נדלה שיש בו או מתחברים לצפייה בשיעורים בשידור ישיר.

כן, שמעתם נכון- כל שיעורי הקבלה הנלמדים בבני ברוך מועברים בשידור חי וישיר באינטרנט, ואף בערוץ 66 בהוט, ללא תשלום. בכל לילה, בשעות 03:00-06:00, מועבר השיעור המרכזי של אותו יום, ואם וכאשר ישנם שיעורים נוספים  במהלך היום או הערב, הם מועברים גם כן בשידור ישיר לכל העולם, בתרגום סימולטני ל 4-5 שפות בכל יום. במהלך היום מועלה השיעור לארכיון העצום שנמצא באתר, והתכנים שבו זמינים כל מי שחפץ בכך.

האתר של עמותת בני ברוך נקרא "קבלה לעם" והוא אחד האתרים הגדולים בעולם. למעשה מדובר בפורטל תוכן שהיקפו עצום, וכולו חינמי. התוכן מתורגם גם הוא למספר רב של שפות: אנגלית, רוסית, ספרדית, איטלקית, גרמנית, צרפתית, תורכית ועוד. אחת מהטענות של אנשי עמותה העולמית בני ברוך כנגד ההאשמות על היותם כת היא כי התכנים פתוחים לכולם, וכולם מוזמנים לכל השיעורים, לשמוע ולהיווכח בעצמם במה מדובר.

בבני ברוך מדברים על הבורא ככוח אהבה, כוח הטבע, ואל על דמות מזוקנת שיושבת בשמיים ושופטת אותנו  לטוב ולרע, ועל מושגים כמו ואהבת לרעך כמוך כיסוד לקיומו של עם ישראל, על ערבות הדדית ועוד. זה נשמע די טוב, אז מה כל כך מרגיז את המתנגדים לעמותה?
המתנגדים לעמותה מתחלקים לשניים: התנגדות אחת באה מצד הדת והתנגדות שנייה מגיעה מבני משפחות התלמידים.

הדתיים מתנגדים לבני ברוך מטעמים ידועים: הרבנים טוענים שלימוד חכמת הקבלה צריך להיות סוד ליחידי סגולה, שיש להגיע לגיל 40 לפני תחילת הלימודים ולגלות בקיאות גדולה במשנה ובגמרא לפני כן, ושהיא אסורה על נשים, כמובן. בתוך התוכן הרב שיש באתר עמותת בני ברוך, ניתן למצוא התייחסויות רבות של ד"ר לייטמן ותלמידיו לנושא, ותמיד נאמר שם שמדובר על איסורים שכבר אינם תקפים, וכי האר"י הקדוש פתח את לימוד חכמת הקבלה כבר במאה ה-16 לכל מי שחפץ בכך. על פי בני ברוך, העולם מתקדם לקראת מצב אוטופי שנקרא "גמר תיקון", המחייב התקרבות של כל בני האדם זה לזה, בעזרת חכמת הקבלה, והנשמות כבר בשלות לכך, ולכן האיסור על הלימוד כבר אינו תקף. את הסימוכין לדברים אלה הם מוצאים בדברי הרב"ש ובעל הסולם, ואף בדברי האר"י הקדוש.

לסיבה השניה להתנגדות הדתית ללימודי חכמת הקבלה בכלל, ולעמותת בני ברוך בפרט, קשה יותר למצוא התייחסות ישירה של תלמידי העמותה או של הרב לייטמן, אך פה ושם מוזכרת ההתנגדות הדתית, ובעיקר החרדית, לכל דבר שמעודד שאילת שאלות, כפי שעושה חכמת הקבלה, ולערעור השלטון המוסדי הדתי והחרדי על ציבור המאמינים.

מתנגדים מסוג אחר, כאמור, הם משפחות של תלמידים, שמתקשות לקבל את השינוי באורח החיים של מי שמתחיל ללמוד קבלה בבני ברוך. מי שנתקל בחכמת הקבלה ונמשך אליה מתוך הרגשה פנימית, מתרחק לעיתים קרובות מחייו הקודמים, ולעיתים ממשפחתו, למרות הנסיונות של מנהלי עמותת בני ברוך למנוע זאת ככל האפשר. מי שצריך לקום בכל לילה ב- 2:15, כדי להיות בשיעור ב- 2:45, אינו יכול להמשיך באורח חייו הקודם. התלמידים מפסיקים לבלות בלילות והולכים לישון מוקדם, וסדרי העדיפויות שלהם משתנים באורח דרסטי די מהר.

בעמותת בני ברוך מעודדים את שמירת הקשר הטוב עם הסביבה הקרובה, ובפרט עם המשפחה, אך פעמים רבות ישנו קושי עצום אצל המשפחות להכיל את השינוי, בעיקר אצל ההורים. השינוי שהאדם עובר נתפס אצל המשפחות כשטיפת מוח, ובדרך כלל הם אינם מנסים להבין את מהות השינוי או לראות עד כמה טוב לאדם או לא טוב לא, אלא מתנגדים בצורה אוטומטית לכל דבר שאינו מוכר להם ונתפס אצלם כזר ומוזר. מכאן הדרך סלולה להאשמת עמותת בני ברוך בהיותה כת משיחית, וייתכן שהיא באמת נתפסת ככזו בעיני אותן משפחות.

טענות נוספות שנשמעות נגד עמותת "בני ברוך – קבלה לעם" הן על גביית תשלומים שונים מהתלמידים. מנהלי העמותה אומרים אחרת. פעילות העמותה ממומנת ברובה מתרומות, כיוון שמדובר בארגון ללא מטרות רווח. המשכורות שמשולמות לעובדי העמותה, כולל לד"ר מיכאל לייטמן העומד בראשה, אינן גבוהות, הספרים שמדפיסה העמותה נמכרים במחירי עלות כמעט, ולמעשה, רוב הכסף שהעמותה מרוויחה משמש למימון הפעילות השוטפת והפעולות שעושים בארגון, כדי לממש את מטרת קיומו: הפצת חכמת הקבלה בישראל ובעולם.

בבני ברוך רואים חשיבות עליונה בהבאת בשורת הערבות ההדדית והחיבור בין בני האדם לכל בית בישראל ובעולם, ומשקיעים בכך משאבים רבים, בכסף ובכוח אדם. כספי העמותה מחושבים בדיוק רב על פי סדר עדיפויות שברור לחבריה, ועל חלקם בשימוש במשאבי העמותה משלמים חברי בני ברוך מדי חודש סכומים נמוכים.

הטענה העיקרית של המשפחות בנוגע לכספים נוגעת לתשלום מעשר חודשי מהכנסות התלמידים. בעמותת בני ברוך אומרים שלא מדובר בחובה מוחלטת וישנם חברים רבים בעמותה שאינם משלמים את המעשר, אך זו בהחלט המלצה תקיפה. לטענה זו שותפים הן גורמים דתיים והן המשפחות. למעשה, תשלום מעשר נהוג בכל בית דתי, המפריש 10% מהכנסות המשפחה לצדקה או לבית הכנסת. תשלום המעשר כל כך נפוץ בימינו, עד כי גם המיליונרים הגדולים בעולם מספרים כולם כי הם מקפידים על תשלום של 10% לפחות מההכנסה שלהם לטובת מטרות צדקה כאלה ואחרות. בבני ברוך רואים את הצדקה החשובה ביותר באפשרות להביא את חכמת הקבלה לכל מי שמעוניין בכך, ואולי בכך טמון שורש ההתנגדות לנושא תשלום המעשר. ראוי לציין שמתוקף היותה עמותה, כל הפעילות הכספית של בני ברוך מנוהלת על ידי רואה חשבון מוסמך, תחת ביקורת ובפיקוח רשם העמותות, שמאשר את התנהלותו התקינה של הארגון מבחינה כלכלית.

תלמידי בני ברוך

מה הכוונה
כפי שציינו בתחילה, עמותת "בני ברוך – קבלה לעם" היא התנועה הדתית החדשה הגדולה ביותר בישראל, כפי שציינו בתחילה. מתנגדי העמותה טוענים שמדובר בכת, כאמור, אך אם כך הוא הדבר – מה מטרת הכת? לכתות יש, בדרך כלל, מטרות, ולמנהיגי הכת צריכים להיות מניעים כלשהם ליצירתה כת. במקרה של בני ברוך, לא נראה כי שי מטרות כאלה. אם נסתכל על מטרות שעשויות להניע מנהיגי כתות, נראה כי בני ברוך אינה עונה על אך אחת מההגדרות הללו:

* כסף? כאמור, בני ברוך הם עמותה ללא מטרות רווח, שכל פעילותה הכלכלית מנוהלת תחת פיקוח ועל פי חוק. ד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש עמותת בני ברוך, אינו איש עשיר ואינו חי חיי מותרות. הוא מתגורר בדירה סטנדרטית בפתח תקווה, אינו בעל רכב יקר ואינו מבלה בחופשות מנקרות עיניים. נסיעותיו התכופות לחו"ל ממומנות על ידי העמותה, אמנם, אך הן תמיד לצרכי מתן הרצאות ושיעורים בכנסים שונים שמארגנת העמותה.

* החזרה בתשובה? ד"ר מיכאל לייטמן אמנם מקיים אורח חיים דתי, אך מרבית תלמידיו הם חילונים לחלוטין. מעטים מבין התלמידים, בעיקר התלמידים הותיקים יותר, חזרו בתשובה עם תחילת לימודי הקבלה ומקיימים אורח חיים דתי, וישנם תלמידים שמגיעים מבתים דתיים, כיפה סרוגה ואף חרדים, שנשארו עם אורח חייהם הקודם. רוב התלמידים בישראל הם חילונים, ומדובר בכמה עשרות אלפים. רוב תלמידי בני ברוך מתגוררים במקומות שונים בעולם ורובם המכריע כלל אינו יהודי. בעמותת בני ברוך אומרים כי אין להם כוונה להחזיר בתשובה אף אחד, אלא לקרב את האנשים אל הקשר עם הכוח העליון, שהם קוראים לו בורא, וכי אין קשר בין דת לקבלה. נראה כי הם עומדים בדבריהם.
ישנם כאלה התופסים את בני ברוך כתנועה מסיונרית, כיוון שהם נותנים חשיבות גדולה מאוד להפצת חכמת הקבלה בארץ ובעולם ועוסקים בכך באופן נרחב ובדרכים שונות, אך מדובר בהפצת הרעיון שציינו בתחילת המאמר- ערבות  הדדית כבסיס לחיים טובים יותר עברו האנושות כולה, ולא את הדת במטרה להחזיר בתשובה או לגייר גויים. בין יתר הפעולות שיזמה עמותת בני ברוך, נכללת הקמת "תנועת הערבות" במטרה לקרב את העם כולו בינו לבין עצמו, וליצרו סולידריות חברתית גדולה יותר, לכידות חברתית חזקה יותר, וחיים טובים יותר בישראל. בשום מקום לא מופעל לחץ של חזרה בתשובה או מסיונריות דתית על הבאים במגע עם אנשי בני ברוך, ולעיתים אפילו להיפך, ישנו זלזול קל בין חברי בני ברוך בכל הנוגע לממסד הדתי האורתודוכסי.

* שגעון גדלות? מיכאל לייטמן הוא אדם צנוע למדי, שאמנם מדבר בהחלטיות על נושאים הקשורים ללימודי הקבלה, אך מעבר לכך אין בו כריזמטיות מיוחדת. לייטמן מתהלך בליווי שומרי ראש ואינו נוהג בעצמו, לא בגלל שכך הוא רוצה , אלא מכיוון שלאחר איומים על חייו חברי בני ברוך החליטו בינם לבין עצמם לחייב אותו בכך, ומקיימים ביניהם תורנות לליווי ושמירה כאשר הוא יוצא מתחומי ביניין העמותה. עד היום לא נקשרו לשמו שום פרשיות שחיתות, ניצול או מין, ועמותת בני ברוך מתנהלת בנעם כבר עשרות שנים, למעט מספר מקרי תביעות, שאינן קשורות ללייטמן באופן ישיר.

מכל האמור לעיל, נראה כי לעמותת "בני ברוך – קבלה לעם" אין מניעים נסתרים שאינם  מוצגים על פני השטח, וכל פעילותם גלויה ואמיתית, כפי שהם מצהירים עליה. לכן לא נותר מנוס אלא לקבוע כי ההתנגדות לבני ברוך מגיעה בעיקר מאותם מניעים שציינו בתחילה, ומהפחד מכל מה שאינו  מוכר לנו.